Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
Trijicon AccuPoint 2.5-10x56 TR22 Rifle Scope features a 30mm tube and fully multi coated optics for superior light transmission and a crisp bright image. The AccuPoint rifle scope line utilizes tritium for non-eletronic illumination of the reticle. Trijicon Accupoint 2.5-10x56 Rifle Scope gives tactical shooters a bright point of aim that translated into quicker target acquisition due to greater reticle/target contrast. Quick zero reset and tactile feedback from target turrets gives tactical shooters easy gloved-hand operation.![]()
Specifications for Tijicon Accupoint TR22 2.5-10x56 Tactical Rifle Scopes w/ Illuminted Reticle:
| Magnification: | 2.5-10x |
| Objective Size: | 56mm |
| Length: | 13.80" |
| Weight: | 22.10oz |
| Illumination source: | Tritium |
| Bindon Aiming Concept: | Y |
| Eye Relief: | 2.8" to 4.1" |
| Exit Pupil: | 16.3mm to 5.6mm |
| Field of View @ 100yrds: | 37.6ft to 10.1ft |
| Adjustment @ 100 yds: | 1/4" @ 100 yards per click |
| Tube Size: | 30mm |
| Housing Material: | Aluminum |
Features of Trijicon TR-22 2.5-10x56 Accupoint Rifle Scope:
- Powerful magnification
- Superior multicoated optics
- Tritium-illuminated reticle
- Large objective lens
- Ergonomic target turrets
Package Contents:
- Trijicon Accupoint 2.5-10x56 TR22 Tactical Rifle Scope w/ Illuminated Reticle
- Lenscaps
- Trijicon Logo Sticker
- LENSPEN
- Manual
- Warranty Card