Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Trijicon Tenmile HX 5-25x50 First Focal Plane 30mm Tube Riflescope
Any environment. Any lighting condition. This is the confidence you get with the highly versatile Trijicon TenmileHX 5-25x50 by your side. Expect pinpoint precision and long-range, all-weather performance you can trust in the middle of nowhere, as well as extremely precise, repeatable adjusters. The first focal plane MOA Ranging reticle allows you to quickly hold for range regardless of magnification. The exposed elevation zero stop allows you to dial for distance and quickly return to zero.![]()
Specifications for Trijicon Tenmile HX 5-25x50 First Focal Plane 30mm Tube Riflescope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.08 - 0.26 in |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 23.3 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 0.89 - 4.46 degrees |
| Eye Relief: | 3.03 - 3.62 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | 6064 Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Trijicon Tenmile HX 5-25x50 First Focal Plane 30mm Tube Riflescope
- Easy-Focus Eyepiece Diopter accommodates the shooters individual prescription.
- Repositionable Magnification Lever.
- Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Optimal Flexibility. Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
- Confident Aiming in Any Light. User-selectable LED brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Quick & Easy Adjustments. Crisp, precise, windage / elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-Driven Design. Sleek finish and low-profile controls prevent. Increased Adjuster Range 30mm tube offers increased durability and adjuster range.
- Ultra Durable for Ensured Reliability. Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-Edge Clarity. Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Both-Eyes-Open Shooting. Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Pinpoint Aiming in Any Condition. Precise milling and holdover reticles available in first or second focal plane for ensured accuracy.
Package Contents:
- Trijicon Tenmile HX 5-25x50 First Focal Plane 30mm Tube Riflescope
- Sunshade Tenebraex Flip Caps Scopecoat 3mm Hex Key 1.5mm Hex Key Repositional Magnification Knob and Replacement Screw (1) CR2032 Battery Quick Reference Guide Vinyl Logo Sticker