Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon Credo 1-10x28mm First Focal Plane 34mm Tube Riflescope
Get rapid target engagement and long-range precision from the same riflescopethe Trijicon Credo1-10x28. A favorite among competitive shooters and tactical users, this is our finest low-power variable riflescope. The Credo 1-10x28 gives you fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass, a 34mm tube, and a 28mm objective lens for a generous exit pupil and low-light performance. The dual red/green illuminated MRAD Segmented Circle Enhanced reticle is designed for CQB and distance shooting in any environment. Shoot with confidence.![]()
Specifications for Trijicon Credo 1-10x28mm First Focal Plane 34mm Tube Riflescope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.11 - 0.32 in |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Field of View, Linear: | 11.7 - 116.6 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 - 22 degrees |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | 6064 Aircraft Grade Aluminum |
Features of Trijicon Credo 1-10x28mm First Focal Plane 34mm Tube Riflescope
- Easy-Focus Eyepiece
- Diopter accommodates the shooters individual prescription.
- Repositionable Magnification Lever
- Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Confident Aiming in Any Light
- User-selectable LED brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Quick & Easy Adjustments
- Crisp, precise, windage / elevation adjusters require no tools and are designed to prevent accidental shift.
- Purpose-Driven Design
- Matte finish and easy-grip controls for fast, intuitive adjustments.
- Ultra Durable for Ensured Reliability
- Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols. Edge-to-Edge Clarity
- Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion on most models.
- Both-Eyes-Open Shooting
- Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement. Rapid Target Acquisition
- Choose from a variety of specially engineered reticle designs for fast ranging and holdovers. Fast Scanning, Detection, and Tracking Extra-Wide field of view for maximum situational awareness.
Package Contents:
- Trijicon Credo 1-10x28mm First Focal Plane 34mm Tube Riflescope
- Bikini Caps Scopecoat 3mm Hex Key 1.5mm Hex Key Repositional Magnification Knob and Replacement Screw (1) CR2032 Battery Quick Reference Guide Vinyl Logo Sticker