Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon 3x30 mm Dual Illuminated Q-LOC Compact ACOG Scope
Designed specifically for law enforcement and military applications, the Trijicon ACOG 3x30 (Advanced Combat Optical Gunsight) riflescope offers the right combination of ample magnification, low light capability and long eye relief for users who need fast target identification and maximum situational awareness. Equipped with Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature, the ACOG 3x30 allows users to keep both eyes open while engaging targets.![]()
The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened. The mount boasts a low weight and low profile design with superior return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail.
Specifications for Trijicon 3x30 mm Dual Illuminated Q-LOC Compact ACOG Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 3 x |
| Exit Pupil: | 0.33 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Eye Relief: | 1.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 9.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 6.2 in |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 2.2 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 3x30 mm Dual Illuminated Q-LOC Compact ACOG Scope
- Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system
- 'Both eyes open' shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness
- The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion
- Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming
- Shock-resistant
- Exceptional waterproof performance that exceeds military standards
- Dry nitrogen-filled to eliminate fogging
- This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging
Package Contents:
- Trijicon 3x30 mm Dual Illuminated Q-LOC Compact ACOG Scope
- Trijicon Q-LOC Technology Mount
- Compact ACOG Scopecoat (TA62)
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card