Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon 1.5x24 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
If you've heard of the Trijicon ACOG (Advanced Combat Optical Gunsight), you likely know about the legendary performance this platform offers. The ACOG 1.5x24 model, offers a battery-free dual illuminated reticle pattern that works in any lighting conditions, with the added freedom of eye movement afforded by a larger exit pupil and longer eye relief.![]()
The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened.
The mount boasts a low weight and low profile design with superior return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail.
Specifications for Trijicon 1.5x24 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1.5 x |
| Exit Pupil: | 16 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 25.6 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 2 in at 100 yds |
| Length: | 5.8 in |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Width: | 2.1 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 1.5x24 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system
- "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness
- The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion
- Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming
- Shock-resistant
- Waterproof
Package Contents:
- Trijicon 1.5x24 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Trijicon Q-LOC Technology Mount
- Scopecoat
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card