Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
The Trijicon ACOG 2x20 riflescope is well-suited to firearms with limited space, like UZI, H&K or MP-5 9mm submachine guns. With a step-up in fixed magnification, this illuminated reticle riflescope increases target detection distance in any lighting conditions.![]()
The Trijicon The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened.
The mount boasts a low weight and low profile design with superior return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail.
Specifications for Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 2 x |
| Exit Pupil: | 9.91 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29.34 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Eye Relief: | 2.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 2 in at 100 yds |
| Length: | 5.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Tritium, Fiber Optics |
| Width: | 2.1 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system
- "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness
- The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion
- Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming
- Shock-resistant
- Waterproof
Package Contents:
- Trijicon 2x20 mm Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Trijicon Q-LOC Technology Mount
- Scopecoat
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card