Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Dual Illuminated Green Chevron 340-400fps Bolt Drop
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 8.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.14 MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics/Tritium
Code: TJ-RS-RSTD8-400392
MPN: TA50-C-400392
UPC: 719307618169
Product Info for Trijicon 3x24 mm XB Compact Dual Illuminated 340-400 Fps ACOG Crossbow Scope
The first truly high performance optic designed specifically for crossbows. The illuminated reticles accommodate speeds from 300 fps to 340 fps, 340 fps to 400 fps, 400 fps to 440+ fps, feature bolt drop stadia lines out to 80 yards, and has Bad River Outdoors' patented deer/ elk ranging capabilities. Together, they provide the ability for ranging and hold-over, all in the field of view; the first reticle of its kind.![]()
The Trijicon Compact ACOG Mount w/ Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed tool less mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened.
The mount boasts a low weight and low profile design with superior return to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail.
Specifications for Trijicon 3x24 mm XB Compact Dual Illuminated 340-400 Fps ACOG Crossbow Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 3 x |
| Reticle: | Dual Illuminated Green Chevron 340-400fps Bolt Drop |
| Exit Pupil: | 0.32 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 25.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.9 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.14 MOA |
| Length: | 4.9 in |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 2.1 in |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 3x24 mm XB Compact Dual Illuminated 340-400 Fps ACOG Crossbow Scope
- The reticle has Bad River Outdoors' patented deer/ elk ranging capabilities designed to be zeroed at 30 yards with stadia lines out to 80 yards in 5-yard increments
- Trijicon ACOG XB delivers increased hit potential in all lighting conditions - without the use of batteries
- Trijicon Fiber Optics automatically adjust the brightness level and contrast of the reticle to available light conditions
- Tritium-phosphor lamp glows in low-light conditions for quick target acquisition, lamp is guaranteed to illuminate for 15 years
- Multi-coated, broadband, anti-reflective-coated lenses provide superior clarity and light-gathering capabilities with zero distortion
- Dry nitrogen-filled to prevent fogging
Package Contents:
- Trijicon 3x24 mm XB Compact Dual Illuminated 340-400 Fps ACOG Crossbow Scope
- Trijicon Q-LOC Technology
- Compact ACOG Scopecoat (TA62)
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card