Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon 1.5x16S Compact Dual Illuminated ACOG Scope
The Trijicon 1.5x16S Compact ACOG Scope is an advanced magnified rifle sight that features a fixed 16x magnification and an illuminated reticle pattern for versatile lighting conditions. The Trijicon 1.5x16S Compact ACOG Scope's spring-loaded design makes it easy to adjust and deploy, while the lower profile ensures comfort when shooting from CQB to long-range situations. The Trijicon 1.5x16S Compact ACOG Scope is functional in almost any environment, making it ideal for home defense or military applications - especially those in which you have to get close and personal with your target. All of the components are manufactured to ensure precise craftsmanship with every piece of equipment produced.![]()
Specifications for Trijicon 1.5x16S Compact Dual Illuminated ACOG Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 16 mm |
| Magnification: | 1.5 x |
| Exit Pupil: | 10.67 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 39 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 7.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 2 in at 100 yds |
| Length: | 4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Width: | 2.1 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 |
| Height: | 2.58 in |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | Set of External Caps, Scopecoat, LENSPEN |
| Magnification Type: | Fixed |
| Country of Origin: | USA |
Features of Trijicon 1.5x16S Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system
- 'Both eyes open' shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness
- The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion
- Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming
- Shock-resistant
- Waterproof
Package Contents:
- Trijicon 1.5x16S Compact Dual Illuminated ACOG Scope
- Trijicon Q-LOC Technology Mount
- Scopecoat
- LENSPEN (TA56)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG Manual
- Warranty Card