Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red TA11 Donut
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics, Tritium
Code: TJ-RS-TA11
MPN: TA11
UPC: 719307300064
Product Info for Trijicon ACOG 3.5x35 Rifle Scope w/ Red Donut BAC Reticle
Trijicon 3.5x35 ACOG Scope w/ Red Donut BAC Reticle - Features Dual Illumination (Fiber Optic provides daylight illumination and tritium illuminates reticle at night) and Ranging out to 800 Meters for 5.56 (.223 cal) see Reticle diagram.![]()
The ACOGs are internally-adjustable, compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. Trijicon Scope ACOG 3.5x35 combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Although the Trijicon ACOG sight have many features which are very advantageous for military use, they were developed by Trijicon without government funding.
ACOG is designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions -- without failure-prone
Specifications for Trijicon ACOG 3.5x35 Rifle Scope w/ Red Donut BAC Reticle:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Magnification: | 3.5 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA11 Donut |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
Features of Trijicon ACOG 3.5x35 Rifle Scope w/ Red Donut BAC Reticle:
- Always On, Always Ready. Most ACOG models are battery free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control. Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design. Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design. "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity. The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds. Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven. No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant. Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof. Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon 3.5x35 ACOG Scope w/ Red Donut BAC Reticle