Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red TA31A Triangle
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 9.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/3 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics, Tritium
- Condition:
- New
Code: TJ-RS-TA31A
MPN: TA31A
UPC: 719307301252
Product Info for Trijicon ACOG 4x32 Red Triangle Reticle Rifle Scope
Trijicon TA31A ACOG 4x32 Scope with Red Dual Illumination Triangle Reticle BAC features Dual Illumination (Fiber Optic provides daylight illumination and tritium illuminates reticle at night). The reticle of the Trijicon Rifle Scope ranges out to 800 Meters for 5.56 (.223 cal). Trijicon 4 x 32mm ACOG Advanced Combat Optical Gunsights TA31A hit fast in any light. Trijicon ACOG 4 x 32 Rifle Scopes TA-31A are internally-adjustable, compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. Bindon Aiming Concept (BAC) models feature bright daytime reticles using fiber optics which collect ambient light. Trijicon 4x32 ACOGs combine traditional, precise distance marksmanship with close-in aiming speed. Although Trijicon ACOG 4 x 32 Rifle Scopes TA31-A have many features which are very advantageous for military use, they were developed by Trijicon without government funding. Designed for use with the M16 family, every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions - without failure-prone batteries.![]()
Specifications for Trijicon ACOG 4x32 Red Triangle Reticle Rifle Scope:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Illuminated Red TA31A Triangle |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 36.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Eye Relief: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 9.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/3 MOA |
| Length: | 5.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics, Tritium |
| Fabric/Material: | Forged Aluminum |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Carry Handle Mount |
| Housing/Frame Material: | Forged Aluminum |
Features of Trijicon ACOG 4x32 Red Triangle Reticle Rifle Scope:
- Always On, Always Ready: Most ACOG models are battery-free, featuring a tritium/fiber optic illuminated reticle that automatically adjusts the brightness based on available light.
- Take Control: Several ACOG models are designed with a user-adjustable brightness setting powered by a single AA battery. The 3.5x35 LED and 4x32 LED models both offer six adjustable brightness settings.
- Rugged, Reliable Housing Design: Fixed-power design allows for minimal moving parts to create a nearly indestructible sighting system.
- "Both Eyes Open" Design: "Both eyes open" shooting using Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature allows for improved situational awareness.
- Outstanding Clarity: The quality of the glass and multi-coated lenses maximize light-gathering capabilities and clear field of view with zero distortion.
- Exact Target Distances & Holds: Most ACOG models feature a bullet drop compensating and target-ranging reticle for decisive aiming.
- Combat Proven: No other magnified optic has been used more in combat than the ACOG.
- Shock-Resistant: Proven to withstand recoil from a .22LR to a .50BMG and everything in between. Easily passes U.S. Military drop test requirements.
- Waterproof: Exceptional waterproof performance that exceeds military standards. Dry nitrogen-filled to eliminate fogging. This optic is tested to withstand and perform in extreme cold and heat with dry-nitrogen filled housing that mitigates fogging.
Package Contents:
- Trijicon ACOG 4x32 Red Triangle Reticle Rifle Scope
- Carry Handle Screw and Washer Kit (TA30)
- 4x32 Scopecoat (TA64)
- LENSPEN (TA56)
- Lanyard Assembly for Adjuster Caps (TA71E)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- ACOG BAC Manual
- Warranty Card