Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-20 3-9x40mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Trijicon AccuPoint 3-9x40 Rifle Scope is the newest innovation in Rifle Scopes, this Trijicon AccuPoint features a Mil-Dot crosshair reticle with an illuminated center dot. This excellent Rifle Scope from Trijicon is illuminated through the use of fiber optics and tritium, providing a vivid aiming point without the need for failure-prone batteries. With advanced fiber-optic/tritium aiming-point illumination, the Trijicon AccuPoint w/ Mil-Dot Crosshair Reticle speeds target acquisition and extends available shooting hours. The dual-illumination fiber-optic system automatically adjusts aiming-point brightness to existing light conditions. This Trijicon AccuPoint 3-9x40 Rifle Scope w/ Amber Dot provides hunters optimum aiming-point illumination and ideal reticle/target contrast. The result: lightning-fast precision aiming in any light without failure-prone batteries for maximum shooting success.![]()
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-20 3-9x40mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 33.8 - 11.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.45 - 2.15 degrees |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 1.9 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50/50 MOA |
Features of Trijicon AccuPoint TR-20 3-9x40mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP):
- EDGE-TO-EDGE CLARITY: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- RANGE-READY CONSTRUCTION: Tested to Military Standards, the ultra-lightweight, ruggedized design and anti-scratch glass stands up to the elements.
- ACCURATE SHOT PLACEMENT AT ANY DISTANCE: Versatile magnifications designed for the range and competition.
- QUICK & EASY ZEROING: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped adjusters prevent accidental shift.
- EASY-FOCUS EYEPIECE: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- ULTIMATE USER CONTROL: Matte finish and easy-grip tactical knurling for responsive adjustments.
- FAST SCANNING, DETECTION AND ENGAGEMENT: Extra-wide field of view for maximum situational awareness.
- RAPID TARGET ACQUISITION: Uncluttered, easy-to-use reticles for fast and accurate shots.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-20 3-9x40mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- LENSPEN (TA56)
- Set of Lenscaps
- AccuPoint Manual
- Warranty Card