Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
Versatility comes in all sizes with the incredibly impressive Trijicon AccuPoint 2.5-12.5x42 Rifle Scope; wide magnification range in a small package. When packing for that caribou hunt and needing to keep your weight within the limit, you'll be glad you can still go big with your scope. The 42mm objective lens on the Trijicon AccuPoint 2.5-12.5x42mm Rifle Scope gives you less weight and a lower mounting profile with the superior glass clarity Trijicon is known for. The fiber optic dot on the Trijicon AccuPoint Scope keeps your target in perfect view. Control the brightness of your fiber optic aiming point with the innovative illumination dial and have confidence with your shot placement in low light when the tritium kicks in. Use 30mm rings or quick release mount to match your firearms platform. Packing light and shooting far, that's the Trijicon AccuPoint 2.5-12.5x42mm Rifle Scope w/ 30mm Tube.![]()
Specifications for Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 12.5 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10.6 - 3.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.3 - 41.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.8 - 1.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.4 oz |
| Length: | 350.52 mm, 13.8 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Width: | 49.78 mm, 1.96 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 90 MOA |
| Height: | 49.78 mm, 1.96 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Objective Window Size: | 42 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Confident aiming in any light: Battery-free, illuminated reticles are "always on" using tritium/fiber optic technology to automatically adjust to lighting conditions.
- Easy-focus eyepiece: Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable magnification lever: Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Quick & easy adjustments: Crisp, precise, windage/elevation adjusters require no tools. Capped or zero stop adjusters ensure no accidental shift.
- Purpose-driven design: Multiple finishes, knurling types, and adjuster styles to suit a variety of applications.
- Ultra durable for ensured reliability: Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-edge clarity: Fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- "Both-eyes-open" shooting: Illuminated reticles use Trijicon's Bindon Aiming Concept (BAC) feature to provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Quick target acquisition: Proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Optimal flexibility: Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-26 2.5-12.5x42mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Trijicon Logo Sticker
- LENSPEN
- Set of Lenscaps
- AccuPoint Manual
- Warranty Card