Tap Tap to Zoom
Product Info for Trijicon Tenmile TM3056 4.5-30x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane (FFP)
When you need to dial-in long-range shots in the toughest environments, trust the Trijicon Tenmile HX Rifle Scope. Equipped with illuminated precision hunting reticles, outstanding glass, and rugged construction, the Tenmile HX stands up to anything nature throws at you.![]()
The Science of Brilliant. At Trijicon, we are bound by a commitment to industry-leading research, design, and testing to seek innovative aiming solutions that constantly redefine "brilliant." That's why every Trijicon Rifle Scope design is tested to the procedures below.
Alaska-to-Africa Temperature Tested. To ensure each family of Rifle Scopes is ready for whatever our users put them through, we perform "Alaska-to-Africa" temperature shock tests with temps from -20 degrees F to 140 degrees F.
Solid Zero Tested. Our Rifle Scopes are designed to hold their zero giving you the precision you need. Every model is subjected to 5,000 consecutive rounds, confirming no reticle shift has occurred.
Drop Tested. Because we don't believe every drop should be followed by a warranty claim, we drop test each Rifle Scope design to check for durability.
Shock & Vibration Tested. All Rifle Scope models are tested to withstand recoil and vibrational stresses without malfunction, so it can take a beating before, during, and after use.
Immersion Tested. All models are immersion tested, and every Rifle Scope is dry-nitrogen filled to eliminate internal fogging.
Specifications for Trijicon Tenmile TM3056 4.5-30x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Exit Pupil: | 0.35 - 0.07 in |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24.7 - 3.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.1 - 0.7 degrees |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 36 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 363.98 mm, 14.33 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.63 in, 92.2 mm |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height: | 2.9 in, 73.6 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 39 - 94 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50/100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Trijicon Tenmile TM3056 4.5-30x56mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- Easy-Focus Eyepiece
- Diopter accommodates the shooter's individual prescription.
- Repositionable Magnification Lever
- Accommodates different shooting positions and rifle configurations.
- Optimal Flexibility
- Generous windage and elevation adjustment for maximum total travel.
- Confident Aiming in Any Light
- User-selectable LED brightness settings with an ""off"" in between each setting to adapt to any environment.
- Quick & Easy Adjustments
- Crisp, precise, windage / elevation adjusters require no tools and are designed to prevent accidental shift.
- Purpose-Driven Design
- Matte finish and easy-grip controls for fast, intuitive adjustments.
- Increased Adjuster Range
- 30mm and 34mm tube sizes offer increased durability and adjuster range.
- Ultra Durable for Ensured Reliability
- Ruggedized design engineered to withstand extreme conditions and tested to military standards and protocols.
- Edge-to-Edge Clarity
- Fully multi-coated broadband anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail, and color with zero distortion.
- Both-Eyes Open Shooting
- Illuminated reticles provide a clear aiming point that draws the shooter's eye for fast engagement.
- Pinpoint Aiming in Any Condition
- Precise milling and holdover reticles available in first or second focal plane for ensured accuracy.
- Battery Life: Red 39 hrs Green 94 hrs
Package Contents:
- Trijicon Tenmile 4.5-30x56mm Rifle Scope