1 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
2 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
3 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
4 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
5 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
6 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
7 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
8 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
9 of 9 images
Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC Hunter Holds
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50/50 MOA
Code: TJ-RS-TRRS01-CRHX1056-C-2900051
MPN: CRHX1056-C-2900051
UPC: 719307622814
List: $1,408.00Save 28%
$1,009.00
Product Info for Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Trijicon Credo HX 2.5-10x56 was designed with one purpose in mind: brag-worthy hunts. It offers an intuitive reticle, toolless adjusters, and tough-as-nails construction that can more than handle the hazards of a hunt.![]()
Specifications for Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | BDC Hunter Holds |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 16.2 - 5.4 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Angle: | 7.3 - 1.94 degrees |
| Eye Relief: | 2.8 - 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Width: | 3.2 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.5 in |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50/50 MOA |
Features of Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Both-eyes-open shooting - illuminated reticles use trijicon's bindon aiming concept (bac) feature to provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Confident aiming in any light - user-selectable led brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Purpose-driven design - sleek finish and low-profile controls prevent snagging. choice of first or second focal plane models.
- Quick target acquisition - proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Edge-to-edge clarity - fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Ultra durable for ensured reliability - ruggedized design engineered to withstand extreme hunting conditions and tested to military standards and protocols.
- Quick and easy adjustments
- Repositionable magnification lever - accommodates different shooting positions and rifle configurations.
Package Contents:
- Trijicon Credo HX 2.5-10x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Bikini Caps
- Scopecoat
- 3mm Hex Key
- Repositionable Mag. Knob and Replacement Screw
- 1 CR2032 Battery
- Quick Reference Guide
- Warranty Card
- Vinyl Logo Sticker