Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC Hunter Holds
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Satin
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100/80 MOA
Code: TJ-RS-TRRS02-CRHX1542-C-2900054
MPN: CRHX1542-C-2900054
UPC: 719307622838
Product Info for Trijicon Credo HX 2.5-15x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
When you have an impressive magnification range, an illuminated reticle and the lighter-weight low profile advantages of the Trijicon Credo HX 2.5-15x42 riflescope on your side, youll have more brag-worthy hunts. Its as durable as it is clear, maintains zero even if it takes a beating, and comes with a Red/Green PowerDot BDC Hunter Holds reticle that gives you pinpoint shot placement and easy holds.![]()
Specifications for Trijicon Credo HX 2.5-15x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Trijicon |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | BDC Hunter Holds |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10.7 - 2.8 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Satin |
| Field of View, Angle: | 7.86 - 1.31 degrees |
| Eye Relief: | 3.4 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Width: | 3.3 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.6 in |
| Brightness Settings: | 10 |
| Battery Life: | 68 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/80 MOA |
Features of Trijicon Credo HX 2.5-15x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Both-eyes-open shooting - illuminated reticles use trijicon's bindon aiming concept (bac) feature to provide a clear aiming point that draws the shooters eye for fast engagement.
- Confident aiming in any light - user-selectable led brightness settings with an off in between each setting to adapt to any environment.
- Purpose-driven design - sleek finish and low-profile controls prevent snagging. choice of first or second focal plane models.
- Quick target acquisition - proven reticle designs for the most discerning hunters, ensuring fast ranging and holdovers.
- Edge-to-edge clarity - fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass provides excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- Ultra durable for ensured reliability - ruggedized design engineered to withstand extreme hunting conditions and tested to military standards and protocols.
- Quick and easy adjustments
- Repositionable magnification lever - accommodates different shooting positions and rifle configurations.
Package Contents:
- Trijicon Credo HX 2.5-15x42mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Bikini Caps
- Scopecoat
- 3mm Hex Key
- Repositionable Mag. Knob and Replacement Screw
- 1 CR2032 Battery
- Quick Reference Guide
- Warranty Card
- Vinyl Logo Sticker