Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 8.13 in
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Blade Material:
- 154CM Stainless Steel
- Handle Material:
- Canvas Micarta
- Handle Color:
- Green/Tan
Code: TP2-KN1-TK0507-SPCK-01
MPN: SPCK-01
UPC: 816411025347
Product Info for TOPS Knives Sheep Creek Fixed Blade Knife by Dylan Waters
The parameters were simple, a Sheeps Foot or Wharncliffe blade shape up to 8 in overall length. After drawings were submitted and votes were counted, The Sheep Creek came out victorious. Small enough for EDC yet big enough for camp, this design will be sure to find its way into your rotation.![]()
The Sheep Creek has a flat grind that will prove worthy of light Bushcraft and camp tasks as well as food prep around the camp site. Made from 154CM Stainless Steel, this knife can withstand the harshest of elements. Named after the designers favorite camping area and located in Idahos Caribou-Targhee National Forest, Dylan would spend most of his summer vacations as a child camping and fishing in the area with family and friends. This knife pays homage to the countless memories made.
Specifications for TOPS Knives Sheep Creek Fixed Blade Knife by Dylan Waters:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 8.13 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Knife Application: | Survival |
| Handle Material: | Canvas Micarta |
| Handle Color: | Green/Tan |
| Weight: | 7.1 oz |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- TOPS Knives Sheep Creek Fixed Blade Knife by Dylan Waters