Tap Tap to Zoom
Product Info for TRYBE Defense AR Grip
TRYBE Defense has got your back with our new line of sleek and aggressive AR-15 gun grips. Designed from the ground up with classic styling and available in multiple colors, this grip is sure to be a hit on your next build! Durable, long-lasting, and built to provide you with a firm and comfortable grip for your AR-15 regardless of whether you are barehanded or wearing tactical gloves, the TRYBE Defense AR-15 Grip will give you confidence while holding your rifle. And look out for the matching handstop! Gear up and JOIN. THE. TRYBE!![]()
For other quality gear to carry and protect everything you'd need for a day at the range, check out the premium field accessories that your loyal friends at TRYBE Tactical and TRYBE Optics have for you. Start customizing today and get ready to JOIN. THE. TRYBE.
Specifications for TRYBE Defense AR Grip:
| Manufacturer: | TRYBE Defense |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10, AR-15 |
| Weight: | 6.35 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 4.44 in |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Width: | 0.9 in |
Features of TRYBE Defense AR Grip
- Quick and Easy Assembly
- Slim Profile
- Hardened 6061 Aluminum Structure
- Contoured Grip Design
- Aggressive Appearance
Package Contents:
- TRYBE Defense AR Grip
- Mounting Equipment
