Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magnification:
- 3 x
- Additional Features:
- Objective Lens Diameter: 2.375 x 1.31 in (conic shape)
Code: TRO-NA-TRY04-PVSMILAL
MPN: PVSMILAL
UPC: 810089412362
Product Info for TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 Afocal Lens
Amplify the magnification power of your PVS night vision device 3-fold with the new TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 3x A-Focal Lens! Superb for boosting the observation range of your PVS-7 or PVS-14 device drastically improving mid-range target acquisition in the dark, the TRYBE 3x A-Focal lens transforms your night vision monocular or goggles from standard to mid-range without the hassle of permanent modification. Simply thread the a-focal lens over any standard PVS-7 or PVS-14 27mm mil-spec 1x objective lens to achieve 3x magnification power. Small and lightweight yet remarkably powerful, the TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 3x A-Focal Lens makes amplifying the power of your NV device a breeze. The TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 3x A-Focal Lens is a compact and satisfying piece of quality workmanship that will last you a lifetime. Welcome the new generation, exclusively by TRYBE Optics. Never settle for mediocre.![]()
Don’t overlook the incredible quality and performance of TRYBE Optics Gen 3 PVS-14 Night Vision Monoculars. You won’t find a better deal on PVS-14 night vision devices anywhere else!
JOIN. THE. TRYBE.
Specifications for TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 Afocal Lens:
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Metal/Glass |
| Magnification: | 3 x |
| Length: | 3.94 in |
| Weight: | 8.6 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Additional Features: | Objective Lens Diameter: 2.375 x 1.31 in (conic shape) |
| Dimensions: | 4.5x2.5 in |
Features of TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 3x A-Focal Lens:
- Lightweight & Durable
- 3x Magnification Power
- Quick Attach & Detach
- Compatible With Any Standard PVS-7 or PVS-14 27mm Mil-Spec 1x Objective Lens
- Covered by TRYBEâ„¢ Standard Limited Warranty
Package Contents:
- TRYBE Optics PVS-14/PVS-7 3x A-Focal Lens
- Lens Covers
- Carrying Case
