Tap Tap to Zoom
Product Info for TruGlo Triton 1x30mm Tri-Color Tactical Red Dot Sight
The TruGlo Triton 1x30mm Tri-Color Tactical Red Dot Sight is a specifically designed reticle for tactical style firearms with 30mm objective lens and tri-color illuminated reticle in red, blue or green. The TruGlo TG8230TB Triton 30mm Tactical Red Dot Sight has a remote pressure switch and extended cord for convenient on/off control. The illuminated ring represents 20in circle at 25 yards and a detachable extended sunshade is included. TruGlo Triton 30mm Tri-Color Tactical Red Dot Sights are waterproof and fogproof, shock resistant, has unlimited eye relief and includes see-thru flip up lens caps.![]()
Specifications for TruGlo Triton 1x30mm Tri-Color Tactical Red Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 68 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 5.83 in |
| Weight: | 9.1 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Features of TruGlo Triton 1x30mm 3-Color Tactical Red Dot Sight:
- Tri-color illuminated reticle allows choice of red, green or blue
- Illuminated ring represents a 20in circle at 25yds
- Detachable, extended sunshade eliminates glare from the front lens
- Shock resistant to 1000g
- Waterproof / fog-proof
- Unlimited eye relief
- Wide field of view
- See-thru / flip-up lens caps, optical-quality / all-weather
- Adjustable rheostat for brightness control
- Lightweight / easy to mount
- Multi-coated lenses
- Special anti-reflective interior eliminates stray light from appearing inside the sight
- Click windage and elevation adjustments
- Integrated Weaver-style mounting system
- Battery included (3V-CR2032)
Package Contents:
- TruGlo Triton 1x30mm Tri-Color Tactical Red Dot Sight
- See-thru / flip-up lens caps
- Integrated lanyard system
- 3V-CR2032 battery