Tap Tap to Zoom
Product Info for TruGlo 4x32mm 1in Tube Crossbow Rifle Scope with Rings
TruGlo 4x32 Crossbow Rifle Scope with Rings TG8504B3 - TG8504C3 are a reliable and dependable addition to the TruGlo Rifle Scopes family of products. Combining top-notch and uncompromising quality with an affordable price, the TruGlo 4x32 Rifle Scope can fulfill your outdoor needs while still offering a great value for the money.![]()
Specifications for TruGlo 4x32mm 1in Tube Crossbow Rifle Scope with Rings:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Color: | Realtree, Black |
| Reticle: | Range Finding/Trajectory Compensating |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Included Accessories: | Weaver-style rings |
| Weight: | 11.4 oz |
| Field of View, Linear: | 24 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Length: | 8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
Features of TruGlo 4x32mm 1in Tube Crossbow Rifle Scope with Rings
- Illuminated reticle BDC crossbow scope
- Reticle can be used without illumination
- Generous 4 in. eye relief
- Fully-coated lenses provide maximum brightness, clarity, and contrast
- Durable, scratch-resistant, non-reflective matte finish
- Nitrogen gas-filled
Package Contents:
- TruGlo 4x32mm 1in Tube Crossbow Rifle Scope with Rings