1 of 1 images
United Cutlery Honshu Dagger
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 11.88 in
- Overall Length:
- 18.63 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Textured TPR
- Color:
- Black
Code: U45-KN1-UC3430
MPN: UC3430
UPC: 760729284708
List: $149.00Save 40%
$89.99
Product Info for United Cutlery Honshu Dagger
18.63" (47.32cm) overall. 11.88" (30.18cm) satin finish 1060HC steel blade. Black textured TPR handle. Stainless guard and pommel. Fuller groove. Black leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for United Cutlery Honshu Dagger:
| Manufacturer: | United Cutlery |
| Blade Length: | 11.88 in |
| Overall Length: | 18.63 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black Textured TPR |
| Weight: | 2.12 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 47.32 cm |
Package Contents:
- United Cutlery Honshu Dagger