1 of 1 images
United Cutlery Bushmaster Marajo Bushcraft
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.38 in
- Overall Length:
- 6.38 in
- Blade Material:
- 1095HC Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Brown
Code: U45-KN1-UC3454
MPN: UC3454
UPC: 760729184633
List: $69.00Save 33%
$45.99
Product Info for United Cutlery Bushmaster Marajo Bushcraft
6.38" (16.21cm) overall. 2.38" (6.05cm) gray coated 1095HC steel blade. Brown wood handle. Full tang. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for United Cutlery Bushmaster Marajo Bushcraft:
| Manufacturer: | United Cutlery |
| Blade Length: | 2.38 in |
| Overall Length: | 6.38 in |
| Blade Material: | 1095HC Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 0.54 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Brown |
| Length: | 16.21 cm |
Package Contents:
- United Cutlery Bushmaster Marajo Bushcraft