1 of 5 images
United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
2 of 5 images
United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
3 of 5 images
United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
4 of 5 images
United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
5 of 5 images
United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 11.5 in
- Overall Length:
- 17.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black TPU
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: U45-KN1-UC3488
MPN: UC3488
UPC: 760729290631
List: $158.00Save 43%
$89.99
Product Info for United Cutlery M48 Combat Machete Gen II
17.75" (45.09cm) overall. 11.5" (29.21cm) sawback 3Cr13 stainless blade. Black TPU handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Titanium electroplated blade. Black nylon MOLLE compatible belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for United Cutlery M48 Combat Machete Gen II:
| Manufacturer: | United Cutlery |
| Blade Length: | 11.5 in |
| Overall Length: | 17.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black TPU |
| Weight: | 2.54 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Color: | Black |
| Length: | 45.09 cm |
Package Contents:
- United Cutlery M48 Combat Machete Gen II