1 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
2 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
3 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
4 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
5 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
6 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
7 of 7 images
Ulfhednar Tripod HD w/bag, 40 kg, UHHD40
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod Closed Length:
- 25 in
- Height:
- 67 in
- Height Range:
- 15.5 - 67 in
- Max Weight Capacity:
- 40 kg, 88 lbs
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Standard
Code: ULF-TR-ULF213-UHHD40
MPN: UHHD40
UPC: 745114707840
List: $1,098.00Save 10%
$988.20
Buy Together and Save
Product Info for Ulfhednar Tripods HD w/Bag
The Ulfhednar "Tripod HD 40" is our largest tripod with 8 layers of premium carbon, 40 mm diameter. Robust and sturdy locking mechanism. Excellent for photo, spotting, and shooting support. The 72 mm pan-head provides 360°
rotation, 20° up and down, and tilt to the sides, completely without failure. 100% mechanical. Build in Norway.
One of the most stable tripods in the market! Can carry systems up to 40 kg! Tested with .50 caliber.
Materials: 8 layer carbon tubes, aluminum alloy, stainless steel
Max height: 170 cm
Min height: 50 cm
Weight: 3000 gram
Dimension: 55 x Ø15 cm
Ice spikes: Yes
Top mount: Non - 3/8-16 UNC
Ulfhednar carrying bag: Included
Detachable leg: No
Specifications for Ulfhednar Tripods HD w/Bag:
| Manufacturer: | Ulfhednar |
| Color: | Black |
| Tripod Closed Length: | 25 in |
| Height: | 67 in |
| Height Range: | 15.5 - 67 in |
| Weight: | 6.6 lb |
| Max Weight Capacity: | 88 lbs, 40 kg |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Fabric/Material: | Carbon |
Package Contents:
- Ulfhednar Tripods HD w/Bag