Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1100 lumens
- Battery Type:
- Internal Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: UT-FLW-CUTL1-930-0026
MPN: 930-0026
UPC: 754003936384
Product Info for Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light
The CTL+ is the perfect blend of performance and functionality. Kicking out 1,100 blinding lumens and up to 60 minutes of run time, the CTL+ is capable of handling any of your low light situations and is the most powerful weapon light ever built by Viridian. The CTL+ also packs in the industry leading features you expect from Viridian such as the legendary patented INSTANT-ON tech. Introducing patent-pending SAFECharge, the gotta-have ultra convenient rechargeable power source system that is ready when you are. Also new is HRF the built-in Holster Retention Feature for better holster compatibility than ever possible before.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Light Output: | 1100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Internal Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 486 m |
| Diameter: | 30 mm |
| Length: | 2.75 in |
| Weight: | 2.91 oz |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Universal |
Features of Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light:
- Ambidextrous activation and multiple modes of operation and output, including strobe
- INSTANT-ON the fastest activation possible (with compatible holster)
- Internal rechargeable battery with magnetic recharge connection
- SafeCharge rechargeable power source system included
- HRF Holster Retention Feature
- Flexible mounting system for the perfect pistol fit on todays most popular compact and subcompact railed pistols
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light
- SafeCharge Rechargeable Power Source
- Recharge Cables