03:27
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Viridian E-Series Laser Install
1 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
2 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
3 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
4 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E Series Glock 17/19/34/45/47 Green Laser, Black, 912-0091
5 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
6 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
7 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
8 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
9 of 9 images
Viridian Weapon Technologies E-Series
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Battery Type:
- 1/3N Lithium
- Reticle:
- Laser
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 17
- Additional Features:
- Fits Glock 17/19/22/23, Green Laser
Code: UT-LS-VCF5-912-0091
MPN: 912-0091
UPC: 850060550324
List: $149.00Save 13%
$129.00
Product Info for Viridian Weapon Technologies E Series Glock 17/19/34/45/47 Green Laser
Viridian's E SERIES laser sight is specifically designed for the everyday conceal and carry owner. This model specific, trigger guard mounted, laser sight offers the most powerful red laser legally available, delivering rapid target acquisition when you need it most.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies E Series Glock 17/19/34/45/47 Green Laser:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Finish: | Black |
| Attachment Type: | Trigger Guard Clamp |
| Battery Type: | 1/3N Lithium |
| Battery Life: | 1 hours |
| Reticle: | Laser |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Length: | 2 in |
| Width: | 0.5 in |
| Height: | 1.25 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fabric/Material: | High Strength Thermo Molded Polymer |
| Additional Features: | Fits Glock 17/19/22/23, Green Laser |
| Handle Color: | Black |
Features of Viridian Weapon Technologies E Series Glock 17/19/34/45/47 Green Laser
- Easy installation onto the trigger guard of your pistol
- Ambidextrous on/off button with 5 min auto shut off
- Up to 100 yard range in daylight and 2 miles at night
- Constant laser with +60 min battery life
- Easy windage and elevation adjustment
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies E Series Glock 17/19/34/45/47 Green Laser