Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Dark Earth
- Reticle:
- 3 MOA Green Dot
- Illumination Color:
- Green
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: UT-RD-9810145-9810145
MPN: 981-0145
UPC: 850060550294
Product Info for Viridian Weapon Technologies RFX35 1x22-26mm Reflex Red Dot Sight
Viridian 9810145 RFX35 Green Dot Reflex Sight Flat Dark Earth 22 x 26mm 3 MOA G - Designed from the ground up to ensure clarity, solid function, and rapid target acquisition. Designed to fit full size handguns, shotguns, and rifles. Tested in the harshest conditions to ensure your optic will be ready whenever you need it.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies RFX35 1x22-26mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 - 26 mm |
| Reticle: | 3 MOA Green Dot |
| Illumination Color: | Green |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 30000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 130 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Length: | 1.93 in |
| Weight: | 1 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Adjustability: | Adjustable |
Package Contents:Â
- Viridian Weapon Technologies RFX35 1x22-26mm Reflex Red Dot Sight