Tap Tap to Zoom
- Color:
- Veil Camo
- Height:
- 67 in
- Age Group:
- Adults
- Floor Area:
- 58x58 in
- Condition:
- New
Code: UX-HB-65113-65113
MPN: 65113
UPC: 010135651138
Product Info for Primos Hunting Hide-N-Sneak Ground Blind
The Primos Hide-N-Sneak blind does it all with durable, low sheen 150D Polyester fabric, an expansive 270 degree view with a silent slider system, plus Brush Deception holders to hold in sticks, branches and leaves. Also featuring silent hook and loop attachments, assist door system- spring steel assist door system for easy and silent access. Straps along the top ridges of the windows to allow you to use native brush to help blend into the natural surroundings.![]()
Specifications for Primos Hunting Hide-N-Sneak Ground Blind:
| Manufacturer: | Primos Hunting |
| Color: | Veil Camo |
| Fabric/Material: | 150D Polyester |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Height: | 67 in |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 58x58 in |
| Weight: | 17 lb |
| Condition: | New |
Features of Primos Hunting Hide-N-Sneak Ground Blind
- Silent hook and loop attachments
- Assist Door System - Spring steel assist door system for easy and silent access
- Veil Camo - Selective palettes derived from colors and shades found in environments for which theyre created, making the Hide-N-Sneak ground blind disappear in any terrain
- Silent Slide Windows - 270 degrees window system with silent slider system for easy and quiet adjustments
- Straps along the top ridges of the windows to allow you to use native brush to help blend into the natural surroundings
Package Contents:
- Primos Hunting Hide-N-Sneak Ground Blind
- Bag
- Stakes