Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Tripod & Bipod Material:
- Rugged Nylon
- Tripod Head Type:
- V Mount
- Height:
- 62 in
- Height Range:
- 25 - 62 in
Code: UX-TR-65484-65484
MPN: 65484
UPC: 010135654849
Product Info for Primos Hunting TriPod, Clam
The Primos Hunting Polecat Tall Tripod is the best strength-to-weight ratio in the business. The Primos Hunting Polecat 3-Piece Tall Tripod features seamless tempered-aluminum tubes with patented Posi-Lockâ„¢ adjustment that are bench stable, lightweight, mobile, and silently adjusts to the terrain with a quick quarter-twist. The rugged nylon yoke is strong, lighter than steel and will never rust. The tactile rubber shooting 'V' grips your stock for a steadier shot. The Primos Hunting Polecat Tall Tripod w/ Posi-Lock is rock-solid support that is lightweight enough to take anywhere.![]()
Specifications for Primos Hunting TriPod, Clam:
| Manufacturer: | Primos Hunting |
| Color: | Gray |
| Tripod & Bipod Material: | Rugged Nylon |
| Tripod Head Type: | V Mount |
| Height: | 62 in |
| Height Range: | 25 - 62 in |
| Weight: | 2 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Primos Hunting TriPod, Clam
- Three piece tripod
- Perfect for standing to kneeling
- Adjust from 25? to 62?
Package Contents:
- Primos Hunting TriPod, Clam