Tap Tap to Zoom
- Condition:
- New
- Bipod Leg Material:
- 7075 Billet
- Bipod Footprint Range:
- 13 in
- Height:
- 6.5 - 11.15 in
- Weight:
- 17 oz
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Color:
- Matte Black
- Attachment Type:
- Arca
Code: UY-B0-WA7912M-7912M
MPN: 7912M
UPC: 656813114085
Product Info for Warne Skyline ARCA Lite Bipod
The next level of strength and versatility, the Warne Skyline Lite Bipod ARCA version is rugged and adaptable to suit any shooting endeavor. Features an ARCA Head for Rapid repostioning. Fast, lightweight, Durable and Easy to Use.![]()
Machined from aircraft-grade aluminum, it was engineered to be an extremely stable, yet lightweight platform, packed with essential features to complement rapid-fire and precision-shooting alike. The 7912M Skyline Lite Bipod with ARCA interface allows for an impressive 4.65 inches of height adjustment and 44 degrees of smooth cant range that is easily manipulated and locked out without coming off target.
Does not accept Warne Skyline Bipod feet or leg extensions.
Perfect for the Precision PRS/NRL and 3-Gun style speed competitions, hunting and anything when fast adjustments are necessary.
Specifications for Warne Skyline ARCA Lite Bipod:
| Manufacturer: | Warne |
| Condition: | New |
| Bipod Leg Material: | 7075 Billet |
| Bipod Footprint Range: | 13 in |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Height: | 6.5 - 11.15 in |
| Weight: | 17 oz |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Color: | Matte Black |
| Attachment Type: | Arca |
Features of Warne Skyline ARCA Lite Bipod
- ARCA Interface
- A.R.M.S. 17S universal head interface accepts multiple mounting configurations
- Reversible head
- 44 degrees of total cant range
- Cant tension lever
- One-handed adjustability
- Rapid leg deployment from horizontal
- 3 additional leg positions at 0 degrees, 45 degrees, and 90 degrees
- 13 height adjustment increments
- Minimum leg height: 6.5in
- Maximum leg height: 11.15in
- 13in extended footprint
- Accepts Atlas-style feet
Package Contents:
- Warne Skyline ARCA Lite Bipod