Tap Tap to Zoom
CRKT Moxie Green Folding Knife has been discontinued by CRKT and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
The CRKT Moxie Green Folding Knife was indeed produced to be the perfect utensil for all of your cutting preferences. Developed working with insanely tough materials, these Tactical Knives from the experienced knifesmiths at CRKT will retain an edge for extended periods of time before needing to be sharpened. The handle on the CRKT Moxie Green Folding Knife provides you with a remarkable grip in almost any condition. CRKT has been in the knife building business for a very long time, and the CRKT Moxie Green Folding Knife is the end result of their commitment . to supplying you with some of the finest blades that you can acquire. Among our main aims here at Tactical-Store is to be certain that you go away satisfied, and the CRKT Moxie Green Folding Knife is among the many flip-style pocket knives that we are passionate to carry. For an outstanding way to make certain that you are doing work with a trustworthy tool that won't dissatisfy you when you have to have it most, pick out the CRKT Moxie Green Folding Knife.
| Length: | 3.290" (83.5 mm) |
| Edge: | Plain |
| Steel: | 8Cr14MoV, 58-59 HRC |
| Finish: | Black Oxide |
| Thickness: | 0.100" (2.5 mm) |
| Closed: | 4.230" (107.4 mm) |
| Open: | 7.500" (190.5 mm) |
| Weight: | 3.2 oz. (90.7 g) |
| Handle: | EDM Finish – PP; Textured TPE |
| Style: | Folding Knife w/Locking Liner |