Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.1 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7.31 in
- Handle Material:
- Polished Resin Infused Fiber
- Handle Color:
- Black/White
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Shape:
- Drop Point
Code: VK-KN2-2867-2867
MPN: 2867
UPC: 794023286700
Product Info for CRKT Curfew Assisted 3.1in Assisted Opening Folding Knife
Doesnt abide by curfews.![]()
Great design often comes from unexpected moments. So when knifemaker Russ Kommers eight-year-old granddaughter showed him one of her rough sketches, the two began plugging away in Russ workshop to refine it into the Curfew. A sleek everyday carry, this folding knife deploys the blade smoothly and quickly thanks to Ken Onions award-winning Assisted Opening. While its original inspiration comes from someone young enough to have a curfew, this knife definitely isnt bound by one.
Specifications for CRKT Curfew Assisted 3.1in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.23 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Russ Kommer |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.31 in |
| Handle Material: | Polished Resin Infused Fiber |
| Handle Color: | Black/White |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Lock Type: | Linerlock |
| Opening Method: | Flipper |
Features of CRKT Curfew Assisted 3.1in Assisted Opening Folding Knife
- Assisted Opening: Flipper deploys the blade fast
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Easy To Sharpen: High carbon stainless steel blade takes an edge well
- Classic Looks: Aluminum bolster with micarta handle
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Low Profile: Pocket clip provides secure carry
Package Contents:
- CRKT Curfew Assisted 3.1in Assisted Opening Folding Knife