Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.21 in
- Blade Material:
- CPM S35VN Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Gray
- Hand:
- Right
Code: VK-KN-423DCF30-K830TXP
MPN: K830TXP
Product Info for CRKT Stylus 3.21in Folding Knife
Exacting precision, exquisite style.![]()
From world-renowned custom knifemaker Ken Onion, the Stylus is a lightweight and low-profile pocket knife that deftly balances form and function. This version offers upgraded materials compared to the Stylus Assisted, including a titanium handle and powerful CPM S35VN blade steel, and forgoes assisted opening for a classic feel.
Specifications for CRKT Stylus 3.21in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.21 in |
| Closed Length: | 4.17 in |
| Blade Material: | CPM S35VN Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.38 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Gray |
| Hand: | Right |
| Fit: | Regular |
Features of CRKT Stylus 3.21in Folding Knife
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Premium Materials: S35VN blade steel provides superior cutting performance
- Fast Opening: Flipper deploys the blade fast
- Strong and Lightweight: Titanium handle combines strength with minimal weight
- Brute Strength: Frame lock utilizes a thick lock bar to secure the blade
- Low Profile: Pocket clip provides secure carry
Package Contents:
- CRKT Stylus 3.21in Folding Knife