Tap Tap to Zoom
Product Info for CRKT Squid XM 2.95in Folding Knife
Its back. But bigger.![]()
Years ago designer Lucas Burnley brought the iconic Squid to life. Skyrocketing in popularity as a fan-favorite compact carry, the folding knife became a top choice for those looking to strike the right balance of simplicity, performance, and functionality. Now, Lucas takes a new stab at reimagining this time-honored design, bringing us the larger SQUID XM. Still checking the box of being a versatile everyday carry, the longer blade length handles tasks both big and small-and is now recognized as a bit more ''extra medium'' in size.
Specifications for CRKT Squid XM 2.95in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 2.95 in |
| Closed Length: | 4.11 in |
| Designer: | Lucas Burnley |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.03 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
Features of CRKT Squid XM 2.95in Folding Knife
- Superior Performance: D2 blade steel for excellent edge retention
- Easy and Secure: Button lock is intuitive and provides easy one hand closing
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Strong and Visual: Micarta handle combines strength with visual appeal
- Low Profile: Pocket clip provides secure carry
Package Contents:
- CRKT Squid XM 2.95in Folding Knife