02:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
CRKT Pursue - Michael Walker Design
1 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
2 of 14 images
CRKT Pursue Folding Knife, 3.15in, Damascus, Drop Point Blade, Black/Orange G10 Handle, 4011
3 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
4 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
5 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
6 of 14 images
CRKT Pursue Folding Knife, 3.15in, Damascus, Drop Point Blade, Black/Blue G10 Handle, 4010
7 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
8 of 14 images
CRKT Pursue Folding Knife, 3.15in, 8Cr13MoV Stainless Steel Blade, Drop Point Blade, Black/Blue G10 Handle, 4010
9 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
10 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
11 of 14 images
CRKT Pursue Folding Knife, 3.15in, 8Cr13MoV Stainless Steel Blade, Drop Point Blade, Black/Orange G10 Handle, 4011
12 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
13 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
14 of 14 images
CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
Tap Tap to Zoom
Product Videos
We’ve just added this new product to TacticalStore. Be the first to get it!
2 Models Available
Handle Color
All
Search
List: $399.99Save 25%
$299.99
List: $400.00Save 48%
$209.99
Product Info for CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
Ready to pursue whats next.![]()
The Pursue is one of two limited-run CRKT knives designed by visionary custom knifemaker Michael Walker. Inspired by one of Michaels original zipper blade customs, it features a unique handle shape with an oversized pivot that tapers down to a slim end for a comfortable fit in the hand.
Specifications for CRKT Pursue 3.15in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.15 in |
| Closed Length: | 4.55 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.69 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Damascus |
| Hand: | Right |
Features of CRKT Pursue 3.15in Folding Knife
- Premium Materials: Super Dense Twist Damasteel blade steel for superior cutting performance
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- High Tech: Fat Carbon Dark Matter Carbon fiber handle is strong and lightweight
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Pursue 3.15in Folding Knife