Tap Tap to Zoom
Product Info for CRKT Pup 2.09in Folding Knife
All the utility without the weight. After the runaway success of his CEO folding knife, Richard Rogers is back with another simpler-is-better EDC: the Pup. Its a compact everyday carry with rounded corners all around, making it easy to handle or slip into a pocket or purse. Unobtrusive yet capable, its a knife for the modern world built to fit into home and office life. But despite its size, Rogers worked to ensure the blade deploys just as quickly and smoothly as a larger knife thanks to IKBS bearings and a carefully positioned flipper tab.![]()
Specifications for CRKT Pup 2.09in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 2.09 in |
| Closed Length: | 3.02 in |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 5.11 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Hand: | Right |
| Fit: | Regular |
Features of CRKT Pup 2.09in Folding Knife
- Premium Materials: Super Dense Twist Damasteel blade steel for superior cutting performance
- Fast Opening: Flipper deploys the blade fast
- Strong and Visual: Titanium handle with carbon fiber inlay combines strength with visual appeal
- Traditional Function: Slip joint mechanism for classic opening and closing
Package Contents:
- CRKT Pup 2.09in Folding Knife