Tap Tap to Zoom
Product Info for CRKT Bamboozled 3.34in Assisted Opening Folding Knife
An inspired design from the son of a legend.![]()
The son of legendary knifemaker Ken Onion has big shoes to fill. But if his first CRKT knife is any indication, Kenny Onion will be casting his own shadow instead of standing in his fathers. An EDC with a stately appearance, the Bamboozled is a refined folder that blurs the lines between classic and modern-the fine watch of the knife world, with an understated elegance that will impress anyone savvy enough to know where to look. The Bamboozled pairs its timeless looks with utilitarian materials, including a coated D2 blade for superb edge retention and a grippy G10 handle with a black stainless steel bolster. It uses both Assisted Opening - his Fathers Speedsafe technology - and IKBS bearings for fast and smooth action.
Specifications for CRKT Bamboozled 3.34in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.34 in |
| Closed Length: | 4.45 in |
| Blade Material: | D2 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.81 in |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Tanto |
| Lock Type: | Liner Lock |
Features of CRKT Bamboozled 3.34in Assisted Opening Folding Knife
- Superior Performance: D2 blade steel for excellent edge retention
- Precision Tip: Tanto style blade for piercing and scoring
- Assisted Opening: Flipper deploys the blade fast
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Exceptional Grip: G10 handle with stainless steel bolster provides exceptional grip in all conditions
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Bamboozled 3.34in Assisted Opening Folding Knife