Tap Tap to Zoom
Product Info for CRKT Fortuitous 3.51in Folding Knife
Fortune favors the bold.![]()
From acclaimed custom knifemaker Michael Walker comes the Fortuitous, a pair of limited-run folders manufactured in Italy in collaboration with Lionsteel. This model features a Rose Damasteel blade for superior cutting performance and striking looks, with a titanium handle for lightweight strength. Finished in a flourish of artistic detail that evokes Michaels custom designs. As beautiful as it is rare.
Specifications for CRKT Fortuitous 3.51in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.51 in |
| Closed Length: | 4.68 in |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.16 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Hand: | Right |
| Fit: | Regular |
Features of CRKT Fortuitous 3.51in Folding Knife
- Best-in-class performance: MagnaCut provides uncompromised performance in toughness, wear resistance and corrosion resistance
- Smooth Opening: IKBS ball bearing pivot deploys the blade smooth
- Fast Opening: Flipper deploys the blade fast
- Strong and Lightweight: Titanium handle combines strength with minimal weight
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
Package Contents:
- CRKT Fortuitous 3.51in Folding Knife