Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.87 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Blade Finish:
- EDP
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: VK-KN-M16SSDD-M16-01KS
MPN: M16-01KS
UPC: 794023090147
Product Info for CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife
Established to be the perfect utensil for almost any scenario, the CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife is superb for any occasion where an outstanding blade is the way to succeed. These Tactical Knives from the skilled professionals at CRKT are made using high grade blade components that will retain an edge for extended periods of time before requiring consideration. The handle on the CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife was invented to furnish you with the ultimate hold in practically any condition. Here at Tactical-Store it is our goal to make sure that you depart satisfied, and the CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife is among the folding pocket knives that we are glad to be able to provide our clientele. For a great way to always make sure that you are cutting with some of the best knives out there, purchase the CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife.
Specifications for CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.87 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kit Carson |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 4.75 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Blade Finish: | EDP |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
Features of CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife
- Brute Strength: Frame lock utilizes a thick lock bar to secure the blade
- Ultimate Durability: Stainless steel handle withstands hard use
- Enhanced Protection: Black coating improves corrosion resistance
- Designed by Kit Carson
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT M1601-SS Carson 3.87in Folding Knife