Tap Tap to Zoom
CRKT M21 Southpaw EDC Spear Point Folding Knife has been discontinued by CRKT and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
CRKT M21 Southpaw EDC Spear Point Folding Knife M21-02GL is a left-handed edition of the classic M21 folding knife by knife designer Kit Carson. This CRKT knife utilizes a swedged and recurved spear point blade which is made of premium 8Cr14MoV stainless steel with a nonreflective black titanium nitride finish which gives maximum corrosion resistance. The aggressive G10 texture of the knife's handle gives unparalleled grip and insulation against extreme temperatures, and the InterFrame handle build is very strong and lightweight. The Columbia River M-21 Left-Handed EDC Plain Edge Folder Knife also features the very popular "Carson Flipper" blade extension, which aids opening and acts as an additional blade guard. CRKT has engineered their patented AutoLAWKS automatic knife safety into all M21 models, which converts them into virtual fixed blades when their blades are open and locked. As is standard practice on CRKT folders, lubrous washers at the blade pivot assure velvety-smooth one-hand opening and closing, using Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs, which also act as a blade stop. A removable stainless steel clothing/gear clip makes the knife easier to carry, and all fasteners, including the clip screws, are Torx;. For a left-handed edition of a modern classic, make use of the Columbia River Knife & Tool M21 Everyday Carry Left Hand Folding Knife.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Application: | EDC, utility |
| Open Length: | 7.38" |
| Closed Length: | 4.25" |
| Weight: | 3.7 oz |
| Blade Length: | 3.125" |
| Blade Thickness: | 0.122" |
| Blade Material: | 8Cr14MoV |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Tri-Nitride |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Spear point |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Material: | G10 |
| Liner Material: | 2CR13 |
| Locking Mechanism: | Locking liner |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 2-position |
| Additional Features: | Carson Flipper, left-handed |