Tap Tap to Zoom
Unfortunately CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
CRKT M21 EDC G10 Handle Folding Knife makes for an excellent every day carry (EDC) folding knife. The swedged and recurved spear point blade of the CRKT is made of premium 8Cr14MoV stainless steel with a non-reflective black titanium nitride finish, which gives maximum corrosion resistance. The G10 handle scales of the Columbia River M-21 Everyday Carry (EDC) Spear Point Folder Knife give you plenty of advantages: first, the aggressive G10 texture gives unparalleled grip; second, it is very strong; third, it is lightweight; and finally, G10 is an insulator with a low specific heat, making the knife cooler to grip in the beating desert sun and warmer to grip at subfreezing temperatures. The M21 knife also features the very popular "Carson Flipper" blade extension, which aids opening and acts as an additional blade guard. CRKT has engineered their patented AutoLAWKS automatic knife safety into the knife, converting it into a virtual fixed blade when in heavy use. Lubrous washers at the blade pivot assure velvety-smooth one-hand opening and closing, using Kit Carson's trademark dual checkered thumb studs, which also act as a blade stop. For a high performance, every day carry folding knife, choose the proven power of the Columbia River Knife M-21 EDC Carson Flipper Folding Knife.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Application: | EDC, utility, general |
| Open Overall Length: | 7.125" |
| Closed Length: | 4.25" |
| Weight: | 3.8 oz |
| Blade Length: | 3" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 8Cr14MoV |
| Blade Hardness: | 58-59 HRC |
| Blade Finish: | Titanium nitride |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Style: | Deep-bellied spear point |
| Handle Material: | G10 |
| Liner Material: | 2CR13 |
| Locking Mechanism: | Liner lock |
| Safety Mechanism: | AutoLAWKS |
| Pocket Clip: | Yes, 2-position |
| Additional Features: | Carson Flipper |