1 of 10 images
CRKT Tuna Folding Knife, 3.22in, 8CR14MoV, Drop Point Blade, OD Green G10 Handle, 2520
2 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
3 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
4 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
5 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
6 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
7 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
8 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
9 of 10 images
CRKT Tuna Folding Knife, 3.22in, D2 Tool Steel Blade, Drop Point Blade, OD Green G10 Handle, 2520
10 of 10 images
CRKT Tuna Designed By Lucas Burnley in Orleans, Folding Knife W/Frame Lock, 3.22in, Plain Edge, Stonewash Finish, 2520
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.22 in
- Blade Material:
- 8Cr14MoV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- OD Green
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Right
Code: VK-KN-TUFOKN-2520
MPN: 2520
UPC: 794023252002
List: $86.99Save 25%
$64.99
Product Info for CRKT Tuna 3.22in Folding Knife
Built like a Bluefin.![]()
With a profile that suggests strong forward momentum and a blade shape that looks like a deep-sea carnivore, the Tuna everyday carry folding knife slices through packages and boxes faster than a Bluefin slices through the swell on a taut line.
Specifications for CRKT Tuna 3.22in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.22 in |
| Closed Length: | 4.485 in |
| Blade Material: | 8Cr14MoV |
| Designer: | Lucas Burnley |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.688 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | OD Green |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
Features of CRKT Tuna 3.22in Folding Knife
- Easy Opening: Thumb stud allows for fast opening with one hand
- Exceptional Grip: G10 handle provides exceptional grip in all conditions
- Brute Strength: Frame lock utilizes a thick lock bar to secure the blade
- Designed by Lucas Burnley
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- CRKT Tuna 3.22in Folding Knife