Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.93 in
- Blade Material:
- Sandvik 14C28N
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Brown
Code: VK-KN-WALKER-4200
MPN: 4200
UPC: 794023420005
Product Info for CRKT Walker Blade Lock 2.93in Folding Knife
A legend worth whispering about.![]()
Certain knives are the stuff of legends-something every collector hears about but few ever see. The Walker Blade Lock is one such knife, as mythical as the chupacabra or the shape-shifters of Navajo lore. While custom knifemaker and inventor Michael Walker is a legend in his own right, his trailblazing Blade Lock folding knife has been re-released with modern materials that still retain the classic looks of Walkers original.
The Walker Blade Lock is a positive lock system that keeps the blade locked in the open and closed positions. The mechanism operates with a spring-loaded tab behind the thumbstud on the blade. To open or close the knife, depress the thumbstud while pushing forward or back to rotate the blade in place. With a sheepsfoot blade crafted from 14C28N steel and a stainless handle overlaid with durable G10, the Walker Blade Lock is one legend worth whispering about.
Specifications for CRKT Walker Blade Lock 2.93in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 2.93 in |
| Closed Length: | 4.04 in |
| Blade Material: | Sandvik 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.94 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Brown |
Features of CRKT Walker Blade Lock 2.93in Folding Knife
- Superior Performance: 14C28N blade steel for excellent edge retention
- Easy and Secure: Blade lock mechanism is intuitive and provides easy one hand opening
- Ultimate Durability: Stainless steel handle with a G10 overlay withstands hard use
- Low Profile: Deep carry clip rides low in the pocket
- Designed by Michael Walker
Package Contents:
- CRKT Walker Blade Lock 2.93in Folding Knife