Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.64 in
- Blade Material:
- 1.4116 Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Right
Code: VK-KN-XOLOFK-2265
MPN: 2265
UPC: 794023226508
Product Info for CRKT Xolotl 3.64in Folding Knife
Adorned in details yet powerfully simple, the Xolotl /show-low-tl/ is an everyday carry folding knife with a tactical spirit. It hardly occupies more space than a fountain pen but comes out swinging with a fast flipper opening and a sleek, spear-point blade. From the 14th century battlefield to the modern pocket, the Xolotl is the knife to have on hand.![]()
Michael Rodriguez's charity of choice for this knife is the Global War on Terrorism Memorial Foundation.
Established in 2016, the Forged by War program spearheaded a collaboration between CRKT and Veterans, inviting real life warriors to apply their knowledge and experience to design a specialty line of mission-ready knives and tools. In addition to receiving commission on their designs, a portion of the profits are donated to the Veterans charity of choice. CRKT is proud to offer this dedicated collection to support the participating charities on a national level.
Specifications for CRKT Xolotl 3.64in Folding Knife:
| Manufacturer: | CRKT |
| Blade Length: | 3.64 in |
| Closed Length: | 5.256 in |
| Blade Material: | 1.4116 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.938 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Right |
Features of CRKT Xolotl 3.64in Folding Knife
- Easy to Sharpen: high carbon stainless steel blade takes an edge well
- Fast Opening: The flipper deploys the blade fast
- Easy Closing: Liner lock can be easily closed with one hand
- Exceptional Grip: G10 handle provides exceptional grip in all conditions
- Carry Options: Adjustable clip for left or right hand carry
Package Contents:
- CRKT Xolotl 3.64in Folding Knife