Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 150 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- Green
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- CR123A Battery, Pressure Pad
- Condition:
- New
Code: VP-FLW-BTLTK-FF25014
MPN: FF25014
UPC: 812495025044
Product Info for Firefield BattleTek Weapon Light w/Green and IR Laser
Firefield BattleTek Weapon Light with Green and IR Laser are Tactical Flashlights designed to be versatile for use on pistols or long guns with rails. Firefield focused on quick target acquisition, added an ambidextrous switch, and lightweight durability. The flashlight has 150 lumens for target identification and temporary disorientation of an intruder. The IR laser can be combined with night vision to avoid detection. During the day the range is up to 50 yards, and up to 600 yards at night.![]()
Specifications for Firefield BattleTek Weapon Light w/Green and IR Laser:
| Manufacturer: | Firefield |
| Light Output: | 150 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | Green |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 50 - 600 yds |
| Diameter: | 27 mm |
| Length: | 84 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Bezel Diameter: | 27 mm |
| Battery Life: | 1.5 - 50 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Black |
| Included Accessories: | CR123A Battery, Pressure Pad |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle, Pistol |
| Mount Type: | Weaver |
| Laser Type: | Class IIIa |
| Operating Temperature: | -4 - 113 Fahrenheit |
| Wavelength: | 515 nm |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Fabric/Material: | Glass filled nylon |
| Height: | 41 in |
| Width: | 38 in |
Features of Firefield BattleTek Weapon Light with Green and IR Laser:
- A 5mw green laser allows for quick target acquisition
- Featuring an ambidextrous digital switch to fit the needs of all users
- A CR123A battery give BattleTeks a continuous life of up to two hours
- BattleTek sights are crafted out of glass filled nylon plastic making them lightweight yet durable
- (IR) laser grants you compatibility with a night vision optic without being noticed
- 150-lumen flashlight identifies targets and temporarily disorients intruders
- Water resistant and shockproof
- Green laser allows for quick acquisition and reaches up to 50 yards during the day and 600 at night
Package Contents:
- Firefield BattleTek Weapon Light w/Green and IR Laser