Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- N/A
- Length:
- 31.7 - 67.4 in
- Height:
- 67.4 in
- Condition:
- New
Code: VP-MN-FF35009
MPN: FF35009
UPC: 812495025730
Product Info for Firefield Monopod Shooting Stick FF35009
The Firefield Monopod Shooting Stick helps stabilize your firearm while standing or kneeling on a hunt. An integrated rubber rest on top of a stable base allows you to keep control without scratching any metal surfaces. Crafted out of aluminum, including a carbide tip, rubber boot and trekking basket, the Shooting Stick to adjusts to any terrain. The addition of a non-slip cork grip helps with stability in extreme conditions and features adjustable height for maximum comfort.![]()
Specifications for Firefield Monopod Shooting Stick FF35009:
| Manufacturer: | Firefield |
| Color: | Black |
| Included Accessories: | N/A |
| Length: | 31.7 - 67.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum / Foam / Cork / Plastic |
| Weight: | 12 oz |
| Height: | 67.4 in |
| Condition: | New |
| Width: | 3.5 in |
Features:
- Cork grip
- Gun rest provides a strong stable platform for shooting
- Uses standard camera bolt and compatible many cameras, nightvison, thermals and other optics
- Ergonomic handle provides maximum comfort and grip when used for treking or shooting
- Cork handle provides maximum grip even in extreme conditions for stable shooting
Package Contents:
- Firefield Monopod Shooting Stick FF35009