Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Viper HD Reticle Eyepiece
Want to be a better shot caller? Put a Viper Reticle Eyepiece on your Viper HD 85mm spotting scope and it becomes the perfect optical measuring stick for making spotter-to-shooter communication fast and easy. A fixed magnification of 33.5x gives you all the power you need, and a diopter ring and the ability to rotate the reticle to level it with the horizon line lets you customize your view..![]()
Specifications for Vortex Viper HD Reticle Eyepiece:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 33.5 x |
| Field of View, Linear: | 101 ft at 100 yds |
| Diameter: | 50 mm |
| Length: | 1.73 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 2.53 mm |
| Color: | Black |
Features of Vortex Viper HD Reticle Eyepiece
- 33.5x Magnification - For a great combination of magnification and field of view
- Ranging Reticle - Quickly measure target range and shot corrections
Package Contents:
- Vortex Viper HD Reticle Eyepiece
- Lens cover
- Microfiber cleaning/carry pouch