02:09
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular Overview
1 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
2 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
3 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
4 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
5 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
6 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
7 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
8 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
9 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
10 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
11 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
12 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
13 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
14 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
15 of 15 images
Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Binocular, Green, BTM-6532
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-BN01-BTM-6532
MPN: BTM-6532
UPC: 843829137126
List: $99.99Save 31%
$69.00
Product Info for Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Roof Prism Binocular
The Bantam HD 6.5x32 binocular delivers all the clarity, durability, and performance you expect in a compact package, ergonomically designed for youth hands and faces.![]()
Specifications for Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 6.5 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 18.7 mm |
| Field of View, Linear: | 400 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.7 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 51 - 69 mm |
| Close Focus: | 12 ft |
| Length: | 4.9 in |
| Weight: | 14.4 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
Features of Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Roof Prism Binocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Bantam HD 6.5x32mm Youth Roof Prism Binocular
- Soft Carry Case
- Comfort Neck Strap
- Tethered Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth