Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-RZB-2103-RZB-2103
MPN: RZB-2103
UPC: 875874005051
Product Info for Vortex Razor HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Razor HD 10x50 Roof Prism Binocular features plasma technology; the cutting edge application process provides unparalleled coating, durability, and performance. These Vortex Binoculars have a ultra-hard, scratch-resistant coating, Armor Tek, that protects the exterior lenses from scratches, oil, and dirt. Extreme terrain. Unimaginable conditions. Both test your mettle-and your optics. The Vortex Razor-HD 10 x 50 Bino is small, light, bright, strong, and packed with the best quality, hand-selected prisms and premium HD extra-low dispersion glass available today. These binoculars are truly weatherproof and ready for any outdoor adventure you have in store. Nothing else comes close to the Vortex Razor HD Binocular.![]()
Specifications for Vortex Razor HD 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16.5 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 28.1 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.1 in |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Nitrogen Filled: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Height: | 6.8 in |
| Case: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 10 ft |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
Features of Vortex Razor HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- APO System. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated. XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements.
- Phase Correction. Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak binocular case
- GlassPak binocular harness
