Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: VX-BI-TR1042-TRI-1042
MPN: TRI-1042
UPC: 843829133609
Product Info for Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
Get the binocular with the best image quality, ergonomics, and durability in its class. Fully water, fog, and shockproof. Fully multi-coated lens for edge-to-edge sharpness and light transmission youd expect in binos that cost a lot more. Stow them in your truck, backpack, or go-bag for light-duty glassing. This rugged, HD optical system delivers adjustable eyecups and a diopter for custom, comfortable viewing. Also ships with useful neck strap and adjustable GlassPak harness for fast access and easy carry wherever outdoor adventure takes you.![]()
Specifications for Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 334 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 15.3 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Fog Resistant, Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.1 in |
| Weight: | 22.9 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Triumph HD 10x42 Roof Prism Binoculars
- GlassPak Binocular Harness and Case
- Comfort Neck Strap
- Tethered Objective Lens Covers
- Eyepiece Lens Covers
- Lens Cloth